A A A

Sprawozdanie z wycieczki do planetarium w Chorzowie

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO PLANETARIUM W CHORZOWIE I DO KOŚCIOŁA  ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA W KATOWICACH

W RAMACH PROJEKTU „POSZERZYĆ HORYZONTY- SZKOŁA PEŁNIEJSZYCH SZANS” REALIZOWANEGO  W RAMACH PROJEKTU OPERACYJNEGO „ KAPITAŁ LUDZKI” WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO.

Dnia 21 maja 2011 roku 35 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Syryni wraz z czterema opiekunami odbyło wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie i do Kościoła Świętego Michała Archanioła w Katowicach.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było odwiedzenie Planetarium w Chorzowie.
Tu zaproszono nas na seans astronomiczny, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Następnie odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne,
w którym przez dużą lunetę mieliśmy okazję zobaczyć Słońce w jego wędrówce po niebie. Ostatnim punktem wizyty w Planetarium było zwiedzenie wystawy astronomicznej.

W dalszej kolejności pojechaliśmy do Parku Kościuszki w Katowicach, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościółek pw. Świętego Michała Archanioła, przeniesiony z Syryni
w 1938 roku. Przed bramą świątyni spotkaliśmy się z Panią Dyrektor Joanną Frydrych oraz
z Panem Romanem Trzaskalikiem, pochodzącym z Syryni, inicjatorem obchodów święta
500-lecia istnienia tego kościółka.  Pan Trzaskalik w ciekawej pogawędce przedstawił nam historię dawnego syryńskiego kościoła i zaprosił nas do środka. W jego wnętrzu ksiądz proboszcz Władysław Kolorz odprawił specjalnie dla naszej grupy nabożeństwo różańcowe.

Na zakończenie wycieczki czekała nas jeszcze jedna niespodzianka. Pan Trzaskalik  zaprosił całą grupę do KFC. Ku naszemu wielkiemu zdumieniu i niezwykłej radości Pan Roman zafundował każdemu z nas zestaw obiadowy.
Była to wycieczka bardzo ciekawa i udana, pozwalająca uczniom poszerzyć  wiedzę
o wszechświecie i historii małej Ojczyzny.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.